ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΒΟΛΟ

Οι μαθητές όλων των τάξεων του ΕΠΑΛ Μουζακίου, με τους συνοδούς καθηγητές τους, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στο Βόλο. Αρχικά, επισκέφτηκαν το τμήμα Ηλεκτρολόγων-Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Πολυτεχνείου, όπου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ενημέρωση-παρουσίαση σχετικά με την ιστορική εξέλιξη του Ηλεκτρονικού Υπολογιστή, το πρόγραμμα σπουδών και τις δυνατότητες επαγγελματικής εξέλιξης των αποφοίτων του τμήματος. Δόθηκε ιδιαίτερη έμφαση στη σχέση ανάμεσα στη συνέπεια και τη μεθοδική εργασία του φοιτητή και στην πετυχημένη επαγγελματική σταδιοδρομία. Στη συνέχεια, οι μαθητές περιηγήθηκαν στην παραλία (λιμάνι, Πανεπιστήμιο) και το εμπορικό κέντρο του Βόλου. Η τελευταία επίσκεψη έγινε στο Μητροπολιτικό ναό του Αγίου Νικολάου, όπου σε κλίμα κατάνυξης και ευλάβειας ο εφημέριος παρουσίασε την ιστορία και την αρχιτεκτονική του ναού, καθώς και το εξαίρετο θρησκευτικό και φιλανθρωπικό έργο της εκκλησίας.

Να επισημάνουμε ότι το χρηματικό ποσό της δαπάνης για τη μεταφορά των μαθητών προήλθε από δωρεά συντοπίτη μας Μουζακιώτη, που διαμένει στην ευρύτερη γειτονιά του Σχολείου μας. Τα μέλη όλης της σχολικής κοινότητας τον ευχαριστούν θερμά για τη γενναία του χορηγία.