Επίσκεψη του σχολείου στον ΙΟΑΣ

Το σχολείο μας και ειδικότερα η Β’ Τάξη επισκέφτηκε το χώρο της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας στην Καρδίτσα, την Τρίτη 19 Δεκεμβρίου 2017. Σε ένα χώρο που διαμορφώθηκε ειδικά για το σκοπό αυτό, το Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας (Ι.Ο.ΑΣ.) «Πάνος Μυλωνάς» ενημέρωσε τους μαθητές με κατάλληλη παρουσίαση και στη συνέχεια, μέσω βιωματικής προσέγγισης οι μαθητές και οι συνοδοί καθηγητές είδαν και συμμετείχαν σε ενέργειες εικονικής πρόσκρουσης, ντελαπαρίσματος οχήματος και οδήγησης με εικονική μέθη για να γνωρίσουν τους κινδύνους των δρόμων, τις συνέπειες λανθασμένων αποφάσεων και κακής συμπεριφοράς, και τους κινδύνους που μπορούν οι ίδιοι να προκαλέσουν.

Δεδομένου ότι η κυκλοφοριακή αγωγή αποτελεί πρωτίστως θέμα παιδείας και πολιτισμού και καθώς τα τροχαία συμβάντα είναι η πρώτη αιτία θανάτου για τις ηλικίες 15 ? 29 ετών στην Ελλάδα, η συμμετοχή στο πρόγραμμα μαθητών της συγκεκριμένης ηλικιακής ομάδας, μαζί με τους εκπαιδευτικούς τους, θεωρείται ιδιαίτερα σημαντική. Λαμβάνοντας την κατάλληλη εκπαίδευση και καθοδήγηση, οι νέοι αυτοί άνθρωποι, οι αυριανοί οδηγοί και πολίτες, θα έχουν την ευκαιρία να αναπτύξουν τις δεξιότητες και να καλλιεργήσουν την υπευθυνότητα στις μετακινήσεις τους, σώζοντας ζωές.