Έως 7 Οκτωβρίου οι αιτήσεις αποφοίτων ΕΠΑΛ για συμμετοχή στη Δ΄ Φάση του Μεταλυκειακού Έτους-Τάξη Μαθητείας

Το ΕΠΑΛ Μουζακίου καλεί τους ενδιαφερόμενους απόφοιτους ΕΠΑΛ να υποβάλλουν αίτηση για συμμετοχή στη Δ΄ Φάση του Μεταλυκειακού Έτους ? Τάξη Μαθητείας.

Στο πλαίσιο της ολοκλήρωσης των διαδικασιών για την έναρξη της Δ? Φάσης του Μεταλυκειακού Έτους-Τάξης Μαθητείας, που αφορά τους αποφοίτους των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑ.Λ.), καλούνται οι ενδιαφερόμενοι να υποβάλουν ηλεκτρονική αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος από την Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου, ώρα 12:00 έως και την Δευτέρα 7 Οκτωβρίου 2019 και ώρα 23:59, στην ηλεκτρονική διεύθυνση e-mathiteia.minedu.gov.gr, εφόσον πληρούν αθροιστικά τις ακόλουθες προϋποθέσεις:

? α)είναι κάτοχοι:
α1) απολυτηρίου και πτυχίου του δευτεροβάθμιου κύκλου σπουδών του ΕΠΑ.Λ. του Ν. 4386/2016, του Ν. 4186/2013 και του Ν. 3475/2006 καθώς και παλαιό τερων ισότιμων τίτλων ή
α2)απολυτηρίου ΓΕ.Λ. και πτυχίου του δευτεροβάθμιου κύκλου σπουδών του ΕΠΑ.Λ. του Ν. 4386/2016, του Ν. 4186/2013 και του Ν. 3475/2006 καθώς και παλαιότερων ισότιμων τίτλων ή
α3) απολυτηρίου και πτυχίου του Ενιαίου Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου-Λυκείου (ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ) του ν.4415/2016, όπως ισχύει
? β) βρίσκονται εκτός απασχόλησης, εκπαίδευσης ή κατάρτισης

Μετά την υποβολή της αίτησης στην ηλεκτρονική διεύθυνση e-mathiteia.minedu.gov.gr οι ενδιαφερόμενοι εκτυπώνουν την αίτηση και καταθέτουν το φάκελο με την εκτυπωμένη και υπογεγραμμένη αίτηση μαζί με τα παρακάτω συνοδευτικά έγγραφα-δικαιολογητικά στις αντί-στοιχες διευθύνσεις των ΕΠΑ.Λ μέχρι και την Τρίτη 8 Οκτωβρίου και ώρα 14:00.

Τα απαραίτητα δικαιολογητικά είναι τα ακόλουθα:
A) Φωτοαντίγραφο :
1. απολυτηρίου ΓΕ.Λ. ή ΕΠΑΛ ή ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ.
2. πτυχίου ΕΠΑ.Λ. ή ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ.
3. ταυτότητας
4. αποδεικτικού ΑΜΚΑ
5. αποδεικτικού ΑΦΜ*
6. γνωμοδότηση ΚΕΔΔΥ, για τους αποφοίτους του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ.
7. απολυτηρίου και πτυχίου του δευτεροβάθμιου κύκλου σπουδών παλαιότερων ισότιμων τίτ-λων με
έγγραφο ισοτιμίας ή/και αντιστοίχισης, εφόσον το έχουν λάβει από τις αρμόδιες υπηρεσίες
B) Υπεύθυνη δήλωση
* Σε περίπτωση που ο υποψήφιος δεν έχει ΑΦΜ μπορεί να υποβάλλει την αίτηση και να προ-σκομίσει αποδεικτικό ΑΦΜ κατά την εγγραφή του σε τμήμα του Μεταλυκειακού Έτους Τάξης Μαθητείας

Σε περίπτωση που δεν είναι δυνατή η ηλεκτρονική υποβολή της αίτησης λόγω τεχνικών προβλημάτων, οι υποψήφιοι μπορούν να υποβάλλουν χειρόγραφη αίτηση στο ΕΠΑ.Λ. επιλογής τους την Τρίτη 8 Οκτωβρίου 2019 και έως 14.00.

Η ίδια διαδικασία ακολουθείται και για όσους υποψήφιους πληρούν τις προϋποθέσεις υπο-βολής αίτησης και έχουν αναζητήσει και λάβει βεβαίωση δέσμευσης εργοδότη (http://www.minedu.gov.gr/texniki-ekpaideusi-2/mathiteia/odigos-efarmogis).
Τονίζεται ότι ο εργοδότης δεν δύναται να έχει α? βαθμού συγγένεια με τον μαθητευόμενο.

Στο ΕΠΑΛ Μουζακίου θα λειτουργήσουν οι ειδικότητες:
1. Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών

2. Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής