ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΣΤΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΚΙΣΣΑΣ

Την Πέμπτη 29 Φεβρουαρίου η Α’ τάξη του ΕΠΑ.Λ. Μουζακίου επισκέφτηκε τη Βιομηχανία Γάλακτος «Κίσσας», στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Σταδιοδρομίας και των μαθημάτων: Ζώνη Δημιουργικών Δραστηριοτήτων και Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός.

Οι μαθητές, οι μαθήτριες και οι συνοδοί εκπαιδευτικοί ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις της επιχείρησης από την υπεύθυνη ποιοτικού ελέγχου κ. Τριανταφύλλου Μαρία, Γεωπόνο και την υπεύθυνη πωλήσεων κ. Αγγελική Τρίχα. Έγινε αναφορά στις πρώτες ύλες (πρόβειο, γίδινο γάλα) οι οποίες προέρχονται από την ευρύτερη περιοχή των Αγράφων και του Μουζακίου, κυρίως από μικρά νομαδικά κοπάδια αλλά και μικρές τοπικές φάρμες.

Παρουσιάστηκε και αναλύθηκε η διαδικασία της γραμμής παραγωγής των προϊόντων, καθώς και η προώθηση – διανομή τους στην Ελλάδα και το εξωτερικό και ακολούθησε ενημέρωση για τις ειδικότητες των εργαζομένων που απασχολούνται στο χώρο της συγκεκριμένης μονάδας.