ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ

Την Πέμπτη, 01 Φεβρουαρίου, πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη, στο ξενοδοχείο MOUZAKI PALACE HOTEL & SPA στο Μουζάκι, των μαθητών και μαθητριών του τομέα Οικονομίας και Διοίκησης της Β΄ Λυκείου και της ειδικότητας Υπαλλήλων Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών της Γ΄ Λυκείου του ΕΠΑ.Λ Μουζακίου.

Στα πλαίσια της επίσκεψης αυτής, οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους χώρους του ξενοδοχείου και ενημερώθηκαν από τον κ. Σύλα Γεώργιο, Διευθυντή του ξενοδοχείου, για τα προγράμματα διαχείρισης δωματίων (κράτηση, άφιξη, αναχώρηση, τιμολόγηση, αλλαγή) και για θέματα διοίκησης και παροχής υπηρεσιών. Ο σκοπός της διδακτικής επίσκεψης ήταν η ενημέρωση σε θέματα επαγγελματικής κατάρτισης στα τουριστικά επαγγέλματα. Συγκεκριμένα, οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν για τα επαγγέλματα τουρισμού και τον εναλλακτικό τουρισμό, για την χρήση των λογισμικών διαχείρισης πελατών, τα τουριστικά πακέτα και τα λογιστικά βιβλία, στο πλαίσιο των μαθημάτων Τουριστικές Εφαρμογές, Logistics, Marketing, Λογιστικές Εφαρμογές, Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης.