ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ

Στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας κατά της Σχολικής Βίας και του εκφοβισμού, οργανώθηκε  δράση του Κέντρου Κοινότητας Δήμου Μουζακίου και του 1ου ΕΠΑΛ Μουζακίου. Τα στελέχη του Κέντρου Κοινότητας Άννα Κακαράτζα, Κοινωνική Λειτουργός και Χρυσούλα Καραγώργου, Ψυχολόγος παρουσίασαν σε τμήματα της 1ης Λυκείου το θεωρητικό πλαίσιο που αφορά το σχολικό εκφοβισμό. Επιπλέον, μέσα από βιωματικές ασκήσεις οι μαθητές και οι μαθήτριες κατάφεραν να επεξεργαστούν και να οικειοποιηθούν την έννοια της επικοινωνίας, της ομαδικότητας της εν συναίσθησης. Τα παιδιά δημιούργησαν χειρωνακτική κατασκευή με μηνύματα κατά του σχολικού εκφοβισμού.

Η εκπαιδευτική διαδικασία, ο ίδιος ο χώρος της εκπαίδευσης αποτελεί το πεδίο στο οποίο η βία και ο εκφοβισμός πρέπει να ηττηθούν. Ως σκέψη, ως θεώρηση, ως αξία, ως συμπεριφορά. Είναι ευθύνη όλων μας.