ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ-ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ ΤΗΣ Α’ ΤΑΞΗΣ

Συνάντηση με γονείς-κηδεμόνες της Α τάξης πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας, το απόγευμα της Πέμπτης 26-10-2023. Η Διευθύντρια καλωσόρισε τους γονείς και παρουσίασε τη νέα πραγματικότητα που βιώνουν οι νέοι μαθητές, τα προβλήματα που σχετίζονται με την ασφαλή φοίτησή τους, ενώ ανέπτυξε τις προοπτικές, τους νέους ορίζοντες και τις δυνατότητες που παρέχει το ΕΠΑΛ για εξωστρέφεια και σύνδεση με την αγορά εργασίας. Στη συνέχεια, ο σύμβουλος παιδαγωγικής ευθύνης του Σχολείου Παπαθανασίου Χρήστος, με την εμπειρία και την επιστημονική-παιδαγωγική του κατάρτιση, έδωσε χρήσιμες συμβουλές σε απλά καθημερινά θέματα που αντιμετωπίζουν οι οικογένειες στην ανατροφή και διαπαιδαγώγηση των παιδιών, τονίζοντας ιδιαίτερα την ανάγκη να μεταδοθεί στα παιδιά η αξία της εργατικότητας, της κοινωνικής ευθύνης και της οριοθέτησης στόχων. Ακολούθησε διάλογος και με καθηγητές του Σχολείου, οι οποίοι εξέφρασαν το θαυμασμό και την αισιοδοξία τους για τις προοπτικές αυτής της τάξης και διαβεβαίωσαν τους γονείς ότι προτεραιότητά τους αποτελεί η ανάπτυξη της προσωπικότητας του παιδιού και η υποβοήθησή του στην επίτευξη των στόχων του, μέσα σε κλίμα αμοιβαίας εκτίμησης και σεβασμού.