Εκδήλωση «Μέλισσας έργα, ανθρώπων αγαθά»

Το  1ο ΕΠΑΛ ΜΟΥΖΑΚΙΟΥ στο πλαίσιο των υποχρεώσεών του απέναντι στο Εθνικό Θεματικό Δίκτυο του ΚΠΕ Αρναίας, πραγματοποίησε  εκδήλωση – παρουσίαση με θέμα «Μέλισσας έργα, ανθρώπων αγαθά»  στον προαύλιο  χώρο  του  σχολείου την Παρασκευή 8 Μαΐου 2015.

Η περιβαλλοντική προσφορά της μέλισσας είναι τεράστια, οπότε αξίζει την προσοχή και την ενασχόλησή μας.

Αρχικά,  στοχεύσαμε  να γνωρίσουν οι μαθητές την μελισσοκομία, να ενισχύσουμε το  κίνητρο  μάθησης των μαθητών μας, και στη συνέχεια επικεντρώσαμε στην παιδαγωγική αξία της  βιωματικής  προσέγγισης του θέματος καθώς και στην πιθανή μελλοντική απασχόληση των μαθητών με αυτόν τον τομέα που είναι φιλική προς το περιβάλλον και σημαντική για την οικονομική ενίσχυση του τόπου.

Έτσι, καλέσαμε τον κ. Βασίλειο Βουτσελά, καθηγητή του ΤΕΦΑΑ Θεσσαλίας και ερασιτέχνη Μελισσοκόμο ο οποίος μίλησε για τη διαδικασία παραγωγής μελιού και τις δυνατότητες αυτού του δυναμικού κλάδου.

Τον δήμο Μουζακίου εκπροσώπησε η  Κα. Ρούσσα Μάγκου Ελένη.

Παράλληλα, οι μαθητές του τομέα Γεωπονίας του σχολείου μας έφτιαξαν παραδοσιακά προϊόντα  τα οποία και παρουσίασαν.