ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΜΕΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΕΠΑ.Λ ΜΟΥΖΑΚΙΟΥ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Η/Υ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

Την Παρασκευή 23/10/2022 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη  στο τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, των μαθητών της Β’ και Γ’ τάξης του  τομέα  Πληροφορικής καθώς και  τμήματος των μαθητών της Α’ τάξης του ΕΠΑ.Λ Μουζακίου στα πλαίσια του προγράμματος σπουδών του τομέα.

Τους μαθητές και τους συνοδούς καθηγητές κα Βασδέκη Βασιλική, κα Κολοβού Ελένη και κο Τόλο Αναστάσιο, υποδέχτηκε αρχικά  στο αμφιθέατρο του Πανεπιστημίου, η προϊσταμένη της γραμματείας κα Τζιμπούκα Νικολέτα, όπου και τους ενημέρωσε για το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος, τις ευκαιρίες απασχόλησης που εκείνο προσφέρει καθώς και για τη συνολική προσφορά των  δυνατοτήτων, ευκαιριών, και πλεονεκτημάτων των σπουδών στην επιστήμη της Πληροφορικής γενικότερα.

Στη συνέχεια, ο διδάκτωρ κος Κουράκος Μαυρομιχάλης Ευάγγελος εντός του χώρου του Data Center του τμήματος, παρουσίασε τους κεντρικούς εξυπηρετητές  εξηγώντας  στους μαθητές τους τρόπους διακίνησης όλων των πληροφοριών μέσω αυτών. Ακολούθησε επίδειξη τρισδιάστατων εκτυπωτών και παραγόμενων τρισδιάστατων αντικειμένων.

Ακολούθησε επίσκεψη στο εργαστήριο Κυκλωμάτων και Αρχιτεκτονικής Υπολογιστών, όπου ο καθηγητής κος Τσιατούρας Γεώργιος αναφέρθηκε σε μεθόδους και τεχνικές ψηφιακής σχεδίασης  κυκλωμάτων για δημιουργία και ανάπτυξη επεξεργαστών.

Στη συνέχεια ο κος Κώστας Βλάχος, επίκουρος καθηγητής Ρομποτικής σε συνεργασία με μεταπτυχιακούς φοιτητές του τμήματος εντός του εργαστηρίου Ρομποτικής παρουσίασαν στη συνδρομή της τεχνητής νοημοσύνης με χρήση της γλώσσας Python  για αλγορίθμους ανίχνευσης κίνησης ρομπότ , χρησιμοποιώντας αισθητήρες, κάμερες και λέιζερ και έγινε επίδειξη των κινήσεων των ρομπότ.

Η ξενάγηση στο Πανεπιστήμιο ολοκληρώθηκε με μια περιήγηση στη Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου και στους χώρους μελέτης και ανάγνωσης

Η επίσκεψη στην Πόλη των Ιωαννίνων συνεχίστηκε με μια περιήγηση στην πόλη των Ιωαννίνων και στο νησάκι όπου καθηγητές και μαθητές επισκέφθηκαν το μουσειακό συγκρότημα του  Αλή Πασσά και Επαναστατικής περιόδου όπου ήρθαν  σε άμεση επαφή με εκπληκτικά έργα τέχνης της Ηπειρώτικης ασημουργίας, αντικείμενα λαογραφικού ενδιαφέροντος, αναπαραστάσεις και παρουσιάσεις ιστορικών γεγονότων του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου